Ústav pro soudobé dějiny AV ČR srdečně zve na následující panelovou diskusi spojenou s ukázkou připravovaného filmu. Akce proběhne dne 9. října 2024 (středa) v době 16:00-18:00 na adrese Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 1/2, místnost P200.
(English below)
Panelová diskuse: Pavel Barša, Barbara J. Falk, Steven Jensen a Olga Lomová, moderuje Michal Kopeček
Promítání ukázky z chystaného dokumentárního filmu Ostrov svobody (pracovní název) Haruny Honcoop o zachování svobodného Tchaj-wanu v současné geopolitické situaci z pohledu mezinárodních lidskoprávních aktivistů.
Akce proběhne v anglickém jazyce.
Cílem diskuse je zamyslet se nad odkazem Charty 77, demokratické opozice a lidskoprávního disentu ve východní a střední Evropě z hlediska dnešního boje za demokracii. Nacházíme se v předvečer 50. výročí podpisu Helsinského závěrečného aktu a zahájení tzv. helsinského procesu, který nečekaně změnil charakter mezinárodní politiky v Evropě i ve světě. Žijeme však také v přelomovém období, kdy demokratické režimy, které vznikly po pádu komunistických diktatur v Evropě a po skončení studené války, bojují s mohutnou vlnou autoritářství a neliberálního vládnutí porušujícího základní lidská práva. Zdá se, že odkaz boje za lidská práva a legalistického odporu, který Charta 77 ztělesňuje doma i v zahraničí, nabývá nových významů.
Pokud se před několika lety mohlo zdát, že odkaz Charty poněkud zkameněl ve své roli důstojného piedestalu postkomunistické demokracie, dnes je zřejmé, že její příběh a historickou zkušenost je třeba přehodnotit v kontextu výzev, kterým čelíme. Zakladatelům Charty 77 bylo již v polovině sedmdesátých let zřejmé, že zápas o demokracii a svobodnou, otevřenou společnost je zápasem glokálním, že jeho domácí složka je stejně důležitá jako ta nadnárodní. Naším cílem je pokusit se oživit tyto základní rozměry jedné ze zásadních historických kapitol boje za demokracii a lidská práva v naší části Evropy.
****
Human rights at the time of Charter 77 and today: the experience of Czechoslovak dissent in a global perspective
Panel discussion: Pavel Barša, Barbara J. Falk, Steven Jensen and Olga Lomová, moderated by Michal Kopeček.
Screening of an excerpt from Haruna Honcoop’s forthcoming documentary The Island of Freedom (working title) in the current geopolitical situation from the point of view of international human rights activists based in Taiwan.
The event will be in English.
The aim of the discussion is to reflect on the legacy of Charter 77 and the democratic opposition and human rights dissent in East Central Europe in the perspective of today’s struggle for democracy. We are on the eve of the 50th anniversary of the signing of the Helsinki Final Act and the beginning of the so-called Helsinki Process, which has unexpectedly transformed the nature of international politics in Europe and the world. But we are also at a turning point in time, where the democratic regimes that emerged after the fall of the communist dictatorships in Europe and the end of the Cold War are now often fighting a mortal struggle with a new wave of authoritarianism and illiberal governance that violates basic human rights. The legacy of the struggle for human rights and legal resistance that Charter 77 embodies at home and abroad seems to be taking on new meanings and turns.
A few years ago it might have seemed that the Charter’s legacy was crusting into the bronze commemorative pedestal of Czech democracy, today it is clear that its story and historical experience needs to be reconsidered and recast in the heat of the challenges we are facing in our time. It was already clear to the Charter 77 founding figures in the mid-1970s that the struggle for democracy and a free, open society was a glocal struggle, whose domestic component was as important as the transnational one. Our modest aim is to try to revive these essential dimensions of one of the fundamental historical chapters of the struggle for democracy and human rights in this part of Europe.