Katedra sinologie
Celetná 20
Místnost č. 118
Vystudovala sinologii – orientalistiku na FF UK v Praze v době, kdy studium těchto oborů bylo podřízeno politickým požadavkům ÚV KSČ a zaměřovalo se na otázky marxismu-leninismu, národně osvobozeneckého hnutí a ideologických a politických sporů mezi SSSR a ČLR (diplomová práce „Zemědělská politika KS Číny po 3. plenárním zasedání 11. ústředního výboru“). Na FF UK v Praze absolvovala také postgraduální studium v oboru Literatury Asie a Afriky (čínská literatura) (kandidátská práce: „Pět pohledů na čínský venkov. Čínská kratší próza 80. let s venkovskou tematikou“, školitel: PhDr. Anna Doležalová, DrSc., SAV, Bratislava.)
Soukromým studiem u Zlaty Černé a Oldřicha Švarného si rozšiřovala znalosti z dějin čínské literatury a kultury, klasické čínštiny a lingvistiky čínštiny.
Je předsedkyní oborové rady doktorského studia Dějiny a kultury Asie, ředitelkou Mezinárodní sinologické centrum Chiang Ching-kuovy nadace při Karlově Univerzitě a předsedkyní rady Institutu pro studium strategických regionů.
Vědecky se zabývá tématy na průsečíku filologie a kulturní a intelektuální historie (obraz přírody ve starší čínské literatuře, biografická a historiografická literatura ve středověké a starověké Číně, čínská literární estetika a čínská tradiční historiografie). Dále se věnuje změně paradigmatu v čínské kultuře na přelomu 19. a 20. století, dějinám české sinologie a metodologickým problémům oboru.
Usiluje o zprostředkování akademického poznání širší veřejnosti, pravidelně vystupuje v médiích a na veřejných přednáškách a je spoluzakladatelkou projektu Sinopsis, do kterého přispívá také autorsky. Na svém blogu i v jiných médiích veřejně komentuje čínskou ideologii, politiku a česko-čínské vztahy.
Pokud to dovolí čas, překládá čínskou literaturu, klasickou i moderní (členka předsednictva Obce překladatelů).